Chleb pszenny wieloziarnisty

Jak dobrze, że poznałam Asię, bez niej nie mogłabym wypróbować tego przepisu. A chleb jest pyszny, więc przepis puszczam w świat jak tylko jest okazja. Najważniejsze jest jedank to, że ten chleb to źródło błonnika, o którym suplementy diety mogą tylko pomarzyć.

Chleb pszenny wieloziarnisty
Składniki: 
  • 1 kg mąki pszennej typ 450
  • 1szklanka słonecznika
  • 1 szklanka otrąb pszennych
  • 1szklanka otrąb owsianych
  • 1 szklanka siemienia lnianego
  • pół szklanki pestek dyni
  • pół szklanki sezamu
  • 2 płaskie łyżki soli
  • zakwas pszenny 250 g
  • 1,5 litra ciepłej przegotowanej wody

Przygotować 2 keksówki i wysmarować je masłem. Silikonowe formy nie wymagają natłuszczania. Składniki suche wymieszać, dodać zakwas, wodę i znów mieszać, dokładnie. Jak ktoś posiada robot planetarny, to można go wykorzystać, bo mieszanie jest dość mozolne.  Ciasto przelać do keksówek. Należy pamiętać, że ciasto będzie rosło, więc nie lać do pełna, zostawić od góry około 3 cm wolnej przestrzeni. Z wymieszanego ciasta odlać około 500 ml zakwasu i przechowyać w otwartym słoiku, w lodówce do tygodnia.

Ciasto pozostawić na 12 godzin do wyrośnięcia, w temperaturze pokojowej. Włożyć do rozgrzanego piekarnika i pierwsze 15 minut piec w 250 stopniach. Następnie zmniejszyć temperaturę i 40 minut piec w 180 stopniach. Po upieczeniu chleby wyjąć na kratkę i pozostawić do wystudzenia. Do kolejnego wypieku użyć pozostawiony zakwas.
 

Nikt jeszcze nie głosował

Odpowiedzi

Portret użytkownika Bożena

Chciałabym wypróbować Pani przepis. Niestety nie wiem, jak zrobić zakwas na ten pyszny chlebek. Czy mogę prosić o jakiś przepis, jeśli to nie jest oczywiście kłopot. Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Portret użytkownika anka

http://www.ankawgarnkach.pl/chleby/zakwas-zytni-razowy

To zakwas, który robiłam osobiście, proszę spróbować. Z mąką pszenną postępujemy tak samo. Powodzenia :)

Portret użytkownika Jaasiaem

Ale fajnie ze jestem taka fajna z chlebem:) moja mała podpowiedz- przy mieszaniu najpierw wszystkie suche skladniki- ziarno, sól i mąka a potem dodaje wodę i zakwas i mieszanie jest znacznie prostsze - kilka machnięć ręką w misce i gotowe:)zakwasu można odłożyć mniej albo sie podzielić z przyjacielem.

Portret użytkownika Bożena

Dziekuje za odpowiedz. Niestety jeszcze nie upieklam Pani chleba, ale mam juz skladniki. Mam jeszcze jedno pytanie, czy temperatura jest podana na termoobieg czy gora - dol.
Pozdrawiam.

Portret użytkownika anka

Góra - dół, bez termoobiegu - pozdrawiam :)

Portret użytkownika AniaRom

witam, czy można użyć zakwasu żytniego?

Portret użytkownika anka

Myślę, że można :)