Powidła śliwkowe bez cukru

Pisząc ostatnio, że ostatnie powidła zostały wysmażone, kłamałam. Skosztowawszy swojego wyrobu, z pierwszego rzutu, zapragnęłam zawekować kolejne 10 kg. Bałam się tylko, że śliwek na straganach już nie ma. Prosto po pracy, pobiegłam na pobliski placyk. Były. Całe paczki dojrzałych i słodkich węgierek, nadających się wprost idealnie na moje powidła. Drugą powidłową turę rozpoczęłam w niedzielę. W środę udało mi się zamknąć całą sprawę w słoikach. 

Powidła
Składniki: 
  • dojrzałe śliwki węgierki

Ilość dowolna, choć moim zdaniem smażenie powideł ma sens od 5 kg w górę. Podczas smażenia, śliwek ubywa około 1/3 z całości, dlatego polecam większe ilości. Z ośmiu kilogramów wyszło mi 8 słoiczków (po 300 ml).

 

 

Śliwki umyć, wypestkować i przełożyć do garnka z podwójnym lub grubym dnem, nadającym się do wielogodzinnego smażenia. Garnek powienien być szeroki, aby powierzchnia parowania była duża. Rozpocząć smażenie. Śliwki można nieco ugnieść w garnku, zmuszając je do puszczenia soku. Smażyć je na wolnym ogniu, ale tak, aby bulgotały. Zbyt delikatne smażenie wydłuży czas rozpadania się owoców. Do mieszania używać drewnianej szpatułki z prostą końcówką, która umożliwia mieszanie całego spodu. Moje smażenie wyniosło około 6 godzin. Pamiętać należy jednak, że czas jest uzależniony od ilości owoców, szerokości dna garnka i wielkości płomienia. Smażenie najlepiej podzielić na kilka dni, studzić nocą, kolejnego dnia znów podgrzewać 2-3 godziny, aż do właściwej konsytstencji. W gotowych powidłach cząstki owoców nie powinny być wyczuwalne, a ze skórki mogą zostać jedynie niewielkie resztki, które w spożyciu są dodatkowym "smaczkiem". Kolor gotowych powideł z ciemno czerwonego przechodzi w głęboki brąz.

Słoiki i zakrętki umyć. Włożyć do piekarnika, ustawić temperaturę na 130 stopni i od momentu osiągnięcia tej temperatury, trzymać słoiki w piecu jeszcze 15 minut. Powidła przełożyć do sterylnych słoików, wytrzeć brzegi, zakręcić i włożyć do piekarnika. Pasteryzować 25 minut w temperaturze 130 stopni.

Powidła zrobione zostały bez użycia cukru, ponieważ śliwki z przełomu września i października są bardzo dojrzałe i słodkie. Dodatkowe słodzenie jest niepotrzebne.

Średnia: 5 (głosów: 4)