Rogaliki drożdżowe

Podobno, nie należy robić zakupów na głodnego. W moim przypadku jest to niemożliwe. Do sklepu wpadam, wracając z pracy, wtedy zawsze jestem głodna. Staram się jednak używać rozumu, a nie żołądka, w doborze produktów. Czasem wychodzi. Prawdą jednak jest, że je się oczami, bo zawsze zabłądzę wśród półek z czasopismami kulinarnymi. W piątek też się zgubiłam, ale za to znalazłam inspirację na dodatek do herbaty. Dlatego w niedzielne przedpołudnie pachniało drożdżówkami.

Rogaliki posypane cukrem pudrem
Składniki: 
  • 0,5 kostki roztopionego masła
  • 50 dag mąki
  • 4 łyżki śmietany
  • 3 jaja
  • 5 łyżek cukru
  • 2 łyżki mleka
  • 50 g drożdży
  • 4-5 jabłek do nadzienia
  • cukier do słodzenia jabłek (wedle uznania)
  • cynamon do przyprawienia jabłek
  • cukier puder do posypania gotowych rogalików

Najpierw należy przygotować rozczyn. W misce pokruszyć drożdże, zasypać je łyżką cukru i dodać ciepłe mleko. Pomieszać, przykryć czystą ściereczką i zostawić na około pół godziny w ciepłym miejscu, do wyrośnięcia. 

Po około pół godziny do rozczynu dodać, mąkę, pozostały cukier, płynne, schłodzone masło, 2 jajka i śmietanę. Składniki najpierw wymieszać dokładnie w misce, następnie wyłożyć na posypaną mąką stolnicę i wyrobić na gładkie ciasto. W razie potrzeby, tzn jeśli ciasto jest zbyt mokre, obficiej podsypać mąką. Wyrobione, gładkie i elastyczne przełożyć do miski, przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu na godzinę. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Podczas, gdy ciasto spokojnie rośnie, można przygotować jabłka. Należy je umyć, obrać, zetrzeć (grubość dowolna) i podsmażyć z dodatkiem cukru i cynamonu. Po około 20 minutach, kiedy jabłka odparują (należy je często mieszać, żeby się nie przypaliły), zakończyć smażenie i wystudzić. Moje rogaliki wypełniłam gotowymi jabłkami ze słoika (0,5l).

Wyrośnięte ciasto przełożyć na stonicę, podsypać mąką, podzielić na 3-4 części i po kolei rozwałkować na grubość ok 2-3 mm. Jak widać na zdjęciach, rogale można przygotować w różny sposób. Jak pierogi czyli szklanką wykroić kształt, nakładać około łyżeczkę nadzienia i sklejać. Drugi sposób, to właściwy rogal. Ciasto rozwałkować starając się, żeby powstał okrąg i nożem podzielić go na kilka, zazwyczaj 8 trójkątów. Każdy trójkat posmarować nadzieniem z jabłek i zwinąć go do środka koła. 

Tak przygotowane rogale ułożyć na blasze wyścielonej papierem do pieczenia. Każdy rogal należy posmarować rozmąconym jajkiem. Układać w odpowiedniej odległości, pamiętając, że w piekarniku urosną. Piec około 20 minut w temperaturze 180 stopni.

Rogale można nadziewać gęstymi dżemami, marmoladą, nutellą itp. Moje zeszłoniedzielne wypieki były wypełnione śliwkową nutellą domowej roboty.

Średnia: 4.5 (głosów: 2)

Odpowiedzi

Portret użytkownika Joanna Płytycz

Normalnie brak mi słów moja droga Aniu. Wspaniałe!!!
A czy ja mogłabym prosić takie z dziką różą? Smak dzieciństwa ;-)

Portret użytkownika anka

Kochana, załatw słoik dzikiej róży, rogaliki Twoje!!!

Portret użytkownika Joanna Płytycz

Oki, od dzisiaj szukam!;-)

Portret użytkownika Bozena

Przepyszne te rogaliki :) Juz kilka razy je robilam. Przepis do powtarzania:)
Pozdrawiam i dziekuje za fajny przepis.

Portret użytkownika anka

Dzięki, polecam się :)